Золотий фонд нації. Все буде Україна 2 том/Яблонська Галина Гілярівна

Матеріал з Who is Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Яблонська Галина Гілярівна

Яблонська Галина Гілярівна

Видатна українська акторка героїчного плану. Громадська діячка. Народна артистка УРСР (1982). Член Національної спілки театральних діячів України. Актриса Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка. Володарка театральної премії родини А. М. Бучми «Бронек». Президент Міжнародної Ліги «Матері і сестри – молоді України». Художній керівник Героїчного театру «Пам’ять». Авторка та фундаторка міжнародного проекту-конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи». Нагороджена Почесною грамотою Верховної Ради України, орденами княгині Ольги ІІІ та ІІ ступенів, Святої Великомучениці Варвари, театральною премією родини А.М. Бучми «Бронек», медаллю «25 років незалежності України». «Жінка року» у номінації «Жінка-митець».

Розпочався творчий шлях актриси у 6 років, коли вона дитиною грала у масовці театру. А в 8 років дебютувала на сцені Вінницького державного театру в ролі Топсі у виставі «Хатина дядька Тома» за романом американської письменниці Гаррієт Бічер-Стоу. Про її дебют у 1936 році писала місцева газета, зазначивши що свій гонорар маленька Галинка віддала у фонд підтримки дітей Іспанії, що постраждали під час тогочасної громадянської війни.

Легендарна акторка, яскравим талантом якої свого часу захоплювалися Сергій Герасимов, Платон Майборода та Амвросій Бучма, цього театрального сезону відзначає 71-річчя з дня виходу на сцену театру імені Франка та свій 87-й театральний сезон. За 72 роки творчої діяльності на сцені Театру Франка вона зіграла майже в усіх класичних українських п’єсах, ставши своєрідним символом відродження українського театрального мистецтва.

Її здобутки на театральній сцені оцінені відзнаками, серед яких і престижна театральна премія Амвросія Бучми та звання «Митець-року», а також ордени Княгині Ольги та Святої Великомучениці Варвари.

У 2019 році увійшла до «Національного реєстру рекордів України» із формулюванням «Найтриваліший період виступу на театральній сцені — 83 роки».

Актриса встигає вести активну громадську роботу: займається популяризацією творчості Тараса Шевченка й української мови, очолює мистецько-просвітницькі, патріотичні організації. Вона є Президенткою Міжнародної Ліги «Матері і сестри-молоді України», художньою керівницею героїчного театру «Пам’ять» та засновницею міжнародного проєкту-конкурсу «Тарас Шевченко — єднає народи».

Як зазначив директор видавництва «Саміт-книга» Іван Степурін, незабаром влаштують творчий вечір легендарної актриси, а також запрацює Міжнародний благодійний фонд імені Галини Яблонської.

У лютому 2021 році у столиці пройшов творчий вечір Галини Яблонської, на якому її вітали колеги, друзі актриси та відомі громадські діячі. А у травні 2021 року на «Площі зірок» біля ТРЦ Gulliver засяяла зірка Галини Яблонської.

Людина запальної вдачі, Галина Яблонська вражає тим невичерпним запасом енергії, яким наділена від природи. Є щирою патріоткою, але навіть у своїй громадській діяльності залишається відданою мистецтву. Всю свою енергію, яка на диво виявляється нерозтраченою у її літа, вона віддає молоді, очолюючи Міжнародну лігу «Матері і сестри – молоді України» і викладаючи у Київському військовому ліцеї ім. І.Богуна.