Україна - нова епоха. Золотий фонд нації/Село Турка

Матеріал з Who is Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.

Село Турка. Звершення. Особистості

Nlu7238.jpg Nlu7239.jpg

Село Турка Коломийського району – одне з найкращих населених пунктів України. Розташований цей зразковий населений пункт на Прикарпатті на висоті 335 м над рівнем моря за 13 км від районного центру Коломия та за 5 км від залізничної станції Годи – Добровідка, площа – 47,3 кв. км. Це село з високо розвинутою інфраструктурою. В ньому мешкає 2568 жителів. У селі знаходиться Турківська сільська рада, до якої належать села Ясінки, де жили німецькі колоністи, та Студлів. Село Ясінки займає площу 3,52 кв. км, де проживає 182 людини, а Студлів – 0,026 кв. км, де проживає чотири людини. Засноване село Студлів у 1880 р.

Тривалий час головою Турківської сільської ради працював Василь Петрович Оліградський. Під час головування в сільській раді Василя Оліградського було відкрито спортивний майданчик зі штучним покриттям, зроблено капітальний ремонт трибун і роздяга­лок, відремонтовано вулицю Лесі Українки, покрито асфальтом вулиці Галицька і Українська, з допомогою підприємців зроблено поточний ремонт пам’ятника. У 2010 р. село Турка одне з п’яти на всю Україну увійшло до галузевої програми соціально-економічного розвитку села (модельний проект «Нова сільська громада»), запропонованої Міністерством аграрної політики України. У червні 2010 р. у селі Турка проходив навчальний семінар у межах реалізації двох українсько-нідерландських проектів: «Гармонізація законодавства та політики розвитку сільських територій в Україні відповідно до стандартів Європейського Союзу» та «Технічна допомога у процесі розробки програмних документів з розвитку земельних ресурсів в Україні».

Нині головою сільради обрано Любов Дмитрівну Червінську.

Турка – один з найколоритніших населених пунктів на Покутті, який славиться не лише аграрним виробництвом, розвинутою промис­ловістю, спортивними досягненнями, а й своєю самобутньою культурою, славетною історією. Цікавим є факт, як під час визвольної війни українського народу 4 травня 1649 р. мешканці села виступили проти місцевого поміщика. Славиться Турка людьми.

У селі народилися такі відомі люди: Ганна Голик – українська артистка, Мирослав Голик – професор Львівського сільсько­господарсь­кого інституту, Михайло Соповський – колишній заступник Міністра охорони здоров’я Росії, Микола Пантелюк – генерал Українського козацтва.

На сьогодні в селі діють 10 гуртків художньої самодіяльності, хоровий колектив з 1999 р. носить почесне звання народного само­діяльного. Є загальноосвітня школа, великий басейн, клуб, бібліотека. Мешканці села відвідують церкву святого Йосафата.

Потрапивши у центр Турки, важко повірити в те, що це село, його радше можна назвати містечком, адже наявність потужних історичних пам’ятних споруд, різноманітних цехів – від ковбасних до випічки хлібобулочних виробів – сміливо це підтверджує.

Nlu7240.jpg

У 1992 р. архітектура громадсько-торговельного центру села була відзначена Державною премією України.

У селі є пам'ятний хрест борцям за волю України, братська могила, де похоронені 22 солдати, які загинули при визволенні села під час Другої світової війни, пам'ятник односельцям, котрі загинули у роки Другої світової війни, пам'ятний хрест на відзнаку скасування панщини.

Двічі відвідував Турку екс-Президент України Леонід Кучма.

Гордістю для односельчан є потужне закрите акціонерне товариство «Степан Мельничук», його очолює Мирослав Червінський. У господарстві застосовуються сучасні передові технології. Під час реорганізації для ефективної роботи ЗАТ «Степан Мельничук» було створено декілька підрозділів і цехів: консервний, ковбасний, швейний, столярний цехи, пекарня, цегельний і льоно­переробний заводи, пилорама, звіроферма. Хто приїжджає в Турку, має можливість захоплю­ватися садами та рибними ставками у господарстві.

Перша писемна згадка про село датується 1400 роком. 12 вересня 2010 р. охайна Турка скликала гостей на свято – День народження села, якому виповнилося 610 років. Ювілей припав на час головування в сільській раді Василя Оліградського.

Nlu7241.jpg Nlu7242.jpg
Nlu7243.jpg
Nlu7244.jpg
Nlu7245.jpg
Nlu7248.jpg

На високій ошатній сцені, святково прибраній у національний одяг та уквітчаній багряними соняшниками й різнокольоровими рушниками, трембіти сповістили про початок свята. На сцені почесні гості. «В області нема такого села, як Турка, адже на його території проживає двадцять п’яте покоління», – звернувся до місцевих жителів голова Коломийської районної державної адміністрації Михайло Негрич.

Благословив свято священик УПЦ КП, о. Андрій, а сільський голова Василь Оліградський у своєму привітанні зазначив, що мешканці села гордяться своїм селом, пам'ятають і дбають про історію, культуру, освіту і цим завдячують обласним і районним керівникам. «Ми щасливі, що доля звела нас з такими керівниками як Михайло Вишиванюк і Михайло Негрич, – підкреслив голова, – і висловлюємо щире спасибі цим керманичам за потужну розбудову села, за те, що село сьогодні схоже на писанку». Сільський війт вручив також подяки активістам, довгожителям, а наймолодшій жительці села Софійці, яка народилася в сім’ї Семеновичів, – подарунки. Також було запрошено на сцену й молодят, які гуляли того дня весілля.

Від громадськості села до пам'ятника загиблим у Великій Вітчизняній війні та пам'ятного хреста борцям за волю України покладено вінки.

У Турці є чудовий спортивний стадіон, відкриті тренажери, на яких молодь, школярі та всі охочі мають змогу чи то поганяти м'яча, чи просто культурно відпочити. До речі, у переддень свята, 11 вересня, з нагоди Дня фізичної культури і спорту тут відбувалася обласна спартакіада спортивного товариства «Колос», в якій взяли участь 12 команд з районів. Учасники змагалися за призові місця під час гри у футбол, волейбол, боротьби на руках, гри в шахи, шашки та настільний теніс.

Окрасою свята були виступи народного артиста України Михайла Кривеня, заслуже­ного журналіста України, співака Богдана Кучера, заслужених артистів України Алли Кобилянської, Миколи Савчука, Михайла Попелюка, лауреатів всеукраїнських та міжнародних конкурсів естрадної пісні Анастасії, Романи Махлай, Зоряни Рощук, Василя Свищука. Милували око й зір глядачів не тільки різнобарвні гуцульські костюми аматорсь­ких колективів з Великої Кам'янки, Молодятина, Сопова, Турки, Раківчика, муніци­пального оркестру народних інструментів «Гуцулія», а й їхні виступи.

Турка зуміла зібрати під своє крило мешканців, гостей й усіх бажаючих, вкотре довівши, що вартує з гідністю бути почесним населеним пунктом на Івано-Франківщині.

При підготовці використані матеріали прес-служби Коломийської РДА, Коломия ВЕБ Портал

Nlu7246.jpg Nlu7247.jpg