Україна - нова епоха. Золотий фонд нації/Оксана Полтавець-Гуйда

Оксана Полтавець-Гуйда

Вона жила і виховувалась в елітарному мистецькому середовищі: змістовні розмови дорослих друзів батька – знаних художників, письменників, акторів, найкращі книжки у багатій домашній бібліотеці, золота медаль у загальноосвітній школі й вільне слухання остан­нього курсу в РХСШ ім. Т. Шевченка… Все це привело тендітну біляву сірооку дівчинку у 1975 р. на живописний факультет Київського державного художнього інституту. Там закінчила майстерню прекрасного живописця, народного художника України, професора Віктора Шаталіна. А потім – творчі майстерні Академії мистецтв СРСР, де вдосконалювала своє уміння та профе­сіоналізм під керівництвом народного художника СРСР, професора Сергія Григор’єва.

Оксана Полтавець-Гуйда

Заслужений художник України

Вплив цих непересічних педагогів і, насамперед, батька Віктора Полтавця, на творчість талановитої художниці був таким сильним, що вона безстрашно бралась за вирішення й виконання таких складних у творчому й психологічному планах картин, які й для досвідченого митця були б дуже непростим завданням.

Історична тема, яка за всіх часів вважалась найскладнішою в ремеслі художника, й надалі цікавила Оксану Полтавець-Гуйду. Для її вирішення вона не шкодувала часу й енергії – занурювалась в архівні документи, вивчала автентичну культуру й в результаті демонструвала динамічну, композиційно складно і довершено побудовану, надзвичайно життєву сцену, наприклад, «Великокняже соколине полювання на Русі» (1980 р.), або філософськи заду­маний екскурс в історію роду сучасника «Покоління» (1987 р.)…

Численні й різноманітні пейзажі з доробку художниці демонструють її прагнення творчо вирішувати проблеми істинно пленерного живопису, що твориться на відкритому повітрі, при мінливому природному освітленні. Ці завдання і проблеми притаманні власне українській традиційній живописній школі. Київ, Седнів, Полтавщина, Крим – ось коло улюблених мотивів, вибраних місць, де художниці працюється особливо легко й піднесено.

Творчий доробок Оксани Полтавець-Гуйди вагомий і різноманітний, доповнений вихованням двох талановитих донечок Марії і Стефанії та енергійною роботою на педагогічній ниві. З 2000 р. багато сил вона віддає викладацькій роботі у Київському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука, в якому з 2001 р. завідує кафедрою художніх основ факультету ДПМ, а з 2005 р. – кафедрою живопису інституту. В роботах художниці завжди звучить оптимізм й світлий погляд на сьогоденне та прийдешнє.

Олеся Авраменко,
кандидат мистецтвознавства